Péče o pokožku v zimě

15.1.2024

Proč je obzvláště v zimním období důležité pečovat o pleť? Právě v tomto období je naše pokožka vystavována extrémům v podobě přechodu mezi suchým vytápěným interiérem a mrazivým počasím. Ve vzduchu je velmi nízká vlhkost a bez správné péče bývá pokožka vysušená, rozpraskaná a svědí. Správná péče je pro její zdraví a krásný vzhled zcela klíčová.

Péče o pokožku v zimě

Co je dobré si v péči o pleť v zimním období osvojit? 

  • Pleť omývejte VLAŽNOU vodou každé ráno a večer – používejte čistící přípravky, které pokožku nevysušují. 

  • Používejte denní krém - na vlhkou pleť naneste vyživující krém s lehčí konzistencí, který v ní udrží vlhkost pro celý den. 

  • Balzám na rty noste stále s sebou. Vysušeným a popraskaným rtům je lepší předcházet. 

  • Používejte noční krém - použijte krém s větším množstvím zvlhčujících a také změkčujících látek. 

  • Obzvláště čeká-li vás slunečný den venku, spolehněte se na kvalitní opalovací krém s vyšším faktorem. Většina opalovacích krémů na zimu poskytuje i ochranu před větrem a chladem. Jejich hutnější konzistence a vyživující složky účinně chrání před velkými mrazy a vysušením pokožky. 

  • Čtěte si složení své kosmetiky - nepoužívejte produkty obsahující alkohol, sulfáty a další dráždivé látky. 

  • Na suchou kůži nenanášejte make-up – zvýrazní suchá místa v obličeji a podpoří loupání. 

  • Aplikujte pravidelný peeling pokožky - pomáhá k odstranění mrtvých buněk a šupinek suché kůže. 

  • Hydratujte své tělo po každé koupeli nebo sprše tělovými oleji a krémy. 

  • Chraňte své ruce před vysušováním mrazem – nošení rukavic je základ. Věnujte svým rukám speciální péči s krémy proti chladu. Dopřejte si zábaly. Pozor také na zbytky mýdla a vody pod prsteny. 

  • Pokožku chraňte oblečením – kromě rukavic byste neměli zapomínat ani na teplé šály a čepice. 

  • Objeví-li se nenápadné zimní slunce, noste kvalitní sluneční brýle. 

  • Dbejte na vyváženou stravu a pitný režim - naše pokožka obsahuje v zimě několikanásobně méně vlhkosti než v létě, měli bychom tedy dbát na správnou hydrataci zevnitř. Častěji zařaďte polévky a čaje. 

  • Pravidelně cvičte – nejlépe 2x až 3x týdně si zacvičte. Zařaďte rychlou chůzi (pozor na přímé vdechování mrazivého vzduchu ústy), fitness nebo třeba plavání. 

  • Pravidelně větrejte a vyzkoušejte zvlhčovač vzduchu. 

  • Nepřetápějte ani v interiéru auta. 

Chraňte své ruce před vysušováním mrazem

Červenání 

Jedná se o mírnější formu zrudnutí, objeví se rychle, při dilataci cév, které přivádějí krev do obličeje. Může k němu docházet v případech, kdy je kůže přehřátá a potřebuje zchladit (při cvičení, vysoké okolní teplotě nebo např. při návalech horka spojených s menopauzou), bývá důsledkem rozpaků či stresu, nebo právě při vystavení tváře nízkým teplotám

Červenání pleti v zimě se objevuje jako reakce na snahu pokožky se zahřát. Krev se přivádí blíže k povrchu pokožky a krevním vlásečnicím. Pro mladou pokožku návrat krve zpátky takový problém nepředstavuje, ale starší pleť na tyto změny reaguje mnohem pomaleji, a tedy i červenání přetrvává déle. 

V chladu se podkožní cévky stáhnou a v teple naopak roztáhnou. Neustálým střídáním teplot však může dojít také k popraskání žilek a k dlouhodobému začervenání pokožky. 

Červená pleť v zimě může také poukazovat na alergickou reakci vůči chladu. Nejlepší je proto pečlivě začervenání sledovat a případně se o jeho původu poradit s dermatologem. 

Alergie na chlad

Vyrážka ze zimy aneb alergie na chlad 

Může vás překvapit, že alergie na zimu nemusí být myšlená jen jako určitá nadsázka. U určitého typu lidí pleť na chlad reaguje přecitlivěle stejně, jako při alergické reakci. To vyvolá uvolnění histaminu, který je zodpovědný za zarudnutí, svědění a pro chladovou kopřivku velmi typické otoky. 

Chladová alergie je velmi nepříjemná. Často tento druh vyrážky postihuje lidi se sklonem k atopii. Pacient se kromě zimy musí snažit vyhýbat koupání v chladné vodě, v extrémních případech i ledovým nápojům. U některých je nutné podání antihistaminik před odchodem ven. Více informací k chladové alergii naleznete na stránkách Alergomed.cz

Na co v zimě nezapomínat? 

No přece na nohy a chodidla. I na nich je pokožka v zimě sušší a snadno mohou vzniknout bolestivé praskliny mezi prsty a na patách. V nekvalitních rozmočených botách se dá snadno prochladnout a vlhkost v botách v kombinaci s popraskanou kůží velmi často vede k mykotické infekci. Plíseň na chodidlech se projeví svěděním, začervenáním i loupáním kůže mezi prsty. Abyste se problému zbavili, musíte se kromě léčby kůže na nohou zaměřit i na příčinu, proč problém vznikl. Ze stejného důvodu jsou nežádoucí také opocené chodidla, pokud se v zaměstnání nepřezouváte.