Zápal plic - příznaky, léčba, prevence

5.12.2022

Není kašel jako kašel. Jak poznat, že se z obyčejného kašle rozbíhá zápal plic? A věděli jste, že i dnes může tato infekce vést k ohrožení na životě? Odpovědi na všechny vaše otázky o zápalu plic najdete v článku.

Zápal plic - příznaky, léčba, prevence

V jakém období se zápal plic objevuje? 

Zápal plic se vyskytuje jako vážná komplikace v době chřipkových epidemií. Jedná se nejčastěji o nemoc bakteriálního původu, kterou způsobují streptokoky nebo stafylokoky. Vzácně mohou být příčinami mykózy (kvasinky a plísně), tuberkulóza, prvoci a jiní parazité. K zápalu plic může vést i inhalace chemických látek, vdechnutí zvratků a cizího tělesa. 

Virová pneumonie vzniká často také jako komplikace při infekcích horních cest dýchacích (záněty nosní dutiny a vedlejších dutin nosních) a dolních cest dýchacích (záněty průdušek). 

K čemu vlastně dochází? 

Zápal plic způsobuje oslabení nebo vymizení dýchání v různém rozsahu plic – plicním segmentu, plicním laloku nebo v celém plicním křídle. Od rozsahu zápalu plic se pak odvíjí tíže stavu pacienta, charakter příznaků (subjektivních i objektivních), strategie léčby a prognóza stavu. 

Komplikací zápalu plic může být plicní atelektáza (nevzdušnost plicní tkáně), zánět pohrudnice s následnými srůsty, výpotek v pohrudniční dutině, empyém (hnis v pohrudniční dutině), absces plicní (opouzdřené hnisavé ložisko). 

Jaké jsou příznaky zápalu plic? 

K lékaři přivede nejčastěji pacienta: 

  • prudký kašel, 
  • celková zchvácenost, 
  • tlak nebo bolest na hrudi, 
  • horečky přes 39 stupňů, 
  • vykašlávání hnisavého nebo rezavého hlenu, někdy i s krví. 

Jaké jsou příznaky zápalu plic? 

U virového zápalu plic se objevují příznaky podobné chřipce – bolesti svalů a kloubů, nevolnost, zvracení. Pro diagnostiku zápalu plic lékařem je důležitý přesný popis příznaků a vyšetření plic poklepem, poslechem a hrudního chvění. Je důležité vyšetřit mízní uzliny, poslechnout si srdce a prohlédnout dutinu ústní. Velkou cenu má i rentgen plic. 

Čím a jak dlouho se léčí?

Léčba zápalu plic trvá 2–3 týdny. Zcela zásadní je klid na lůžku s lehce vyvýšenou hlavou a trupem, který usnadní dýchání a odkašlávání. Dostatečný pitný režim zlepší obranyschopnost organismu a usnadní odkašlávání.

Během léčby se aplikují nejen antibiotika, ale je stěžejní léčit i průvodní příznaky – tedy suchý nebo vlhký kašel. A samozřejmě užívat léky s obsahem paracetamolu na srážení teploty. 

Jak se chovat po nemoci? 

Po zápalu plic je nezbytné dodržovat fyzický i psychický klid s dostatkem spánku a kvalitním stravováním. Rekonvalescentní režim by měl trvat cca měsíc, poté je možné opatrné zvyšování zátěže. Doporučují se i dechová cvičení. 

Je zápal plic nakažlivý? 

Je zápal plic nakažlivý? 

Pneumonie je infekční onemocnění, které se šíří vzduchem nebo dotykem. Nejvyšší míra nakažlivosti je ve fázi kašle. Inkubační doba u bakteriálním onemocnění trvá 1 až 3 týdny, u virové nákazy 4 až 6 dní, a nemoc se projeví do 72 hodin od nakažení. 

Jaká je prevence zápalu plic? 

Platí obecné zásady prevence, to znamená dobrá fyzická kondice, duševní pohoda, dostatek spánku a kvalitní strava. Důležité je neprochladnout a případné banálnější nemoci nepřecházet, ale dobře vyležet. Proti hemofilové a pneumokokové infekci je možné se nechat naočkovat. 

Úspěšná léčba zápalu plic vyžaduje včasnou diagnózu. U neléčených pacientů může dojít k trvalému poškození plic a zhoršení jejich funkčnosti. V nejhorším případě k přenosu infekce na jiné části těla – klouby nebo srdce. Nepodceňujte závažnost jakéhokoliv kašle. Při podezření ihned kontaktujte svého lékaře a objednejte se na kontrolu