Klíšťová encefalitida a borelióza

22.7.2013

 

Klíšťata představují pro člověka velké nebezpečí. Jsou rozšířena prakticky po celém území České republiky a často jsou zdrojem nákazy klíšťovou encefalitidou a boreliózou.

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida bývá provázena úpornými bolestmi hlavy, poruchami vidění, teplotami a chřipkovými příznaky. Těžší průběh bývá u starších lidí. Neléčená vede často k obrnám různého stupně a psychickým obtížím.


Proti klíšťové encefalitidě se dá očkovat v průběhu celého roku, očkování chrání spolehlivě 3 roky, po 3 letech je třeba se nechat přeočkovat.

Borelióza

Borelióza je velice nebezpečné onemocnění, proti kterému zatím neexistuje očkování. Po přisátí klíštěte se kdekoliv na těle objeví nejdříve za 2-3 týdny skvrna velikosti pětikoruny a větší, s neostrými okraji a centrálním blednutím. Skvrna může měnit tvar, velikost i svoje místo na těle. Toto je první a nejméně závažné stádium boreliózy, které je dobře léčitelné běžnými antibiotiky a nezanechává následky. První stádium by nemělo nikdy uniknout pozornosti a postižený by měl okamžitě vyhledat lékaře. V dalších stádiích nemoci se mohou vyskytovat obrny, poruchy hybnosti, postižení srdce, kůže. Tato stádia jsou závažná, špatně léčitelná a zanechávají i trvalou invaliditu.

Pokud se tedy pohybujeme ve volné přírodě, je vhodné se chránit před poštípáním hmyzem repelenty a nosit světlý volný oděv. Po návratu z přírody se důkladně prohlédnout a odstranit přisátá klíšťata, místo přisátí desinfikovat a všímat si, jestli se následně nevytvoří skvrna. Vhodné je se nechat očkovat. Alergici by měli chodit do přírody vybaveni svými protialergickými léky a v případě možného ohrožení volat bezodkladně rychlou lékařskou pomoc 155.